niedziela, 21 lipca 2013

Przyspieszamy Windows 7

(wszystkie zmiany były robione na Win 64bit Ultimate).

Kilka porad jak przyspieszyć Windows 7, na pewno niektóre z nich są już znane, ale może znajdzie się coś nowego...
1. Zmieniamy wygląd:
Klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpit. Z menu, które się wyświetli wybieramy Personalizuj.
W nowym oknie wybieramy temat klasyczny Windows. Po zakończeniu procedury widzimy, że Windows wygląda inaczej i działa szybciej.

2. Wyłączamy efekty wizualne.
W menu prawym przyciskiem myszy klikamy na Komputer i wybieramy właściwosci.
W nowym oknie klikamy na Zaawansowane ustawienia systemu,
a potem w nowo otwartym oknie wybieramy Zaawansowane/Efekty wizualne..../Ustawienia,
widzimy listę elementów interfejsu graficznego. Wybieramy opcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności pozostawiając zaznaczone jedno pole wygładź krawędzie czcionek ekranowych, klikamy ok.

3. Zablokuj Aero Snap.
Aero Snap ułatwia organizację okien programów na pulpicie. Pozwala minimalizować, maksymalizować umieszczać je przy krawędziach ekranu - wszystko metodą przeciągnij i upuść. Jeżeli chcesz wyłączyć Aero Snap wykonaj następujące kroki.
Krok 1. Otwórz panel sterowania i kliknij System i zabezpieczenia/
/Ułatwienia dostępu/
Centrum ułatwień dostępu.
Przewiń okno w dół i wybierz Ułatw koncentrację na zadaniach
Krok 2. Zaznacz u dołu okna opcję Zapobiegaj automatycznemu rozmieszczeniu okien przeniesionych na krawędź ekranu.

4. Wyłączenie niepotrzebnych funkcji systemowych oraz gadżetów.
Optymalizacja systemu polega m.in. na wyłączeniu funkcji, z których nigdy nie korzystamy i nie zamierzamy korzystać w przyszłości. W "siódemce" można znaleźć sporo rzeczy do wyłączenia, zarówno wśród funkcji, jak i usług systemowych. Tym razem zajmiemy się kilkoma funkcjami, które bez obaw możesz wyłączyć.
Krok 1. Kliknij "Start" i udaj się do "Panel sterowania". Następnie wybierz Programy "Odinstaluj program"
W nowo otwartym oknie kliknij na "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows"
Wyświetli się niewielkie okienko zawierające listę funkcji systemowych.
Aby wyłączyć daną funkcję, odznacz jej pole wyboru. W Windows 7 pojawiły się nowe funkcje, które możemy wyłączyć. Poniżej zamieszczamy listę funkcji, które wyłączyłem:
Funkcje multimedialne - Znajdziemy tutaj programy Windows DVD Maker, Windows Media Center i Windows Media Player. Wyłączyliśmy każdy z tych programów, ponieważ używamy innych aplikacji. Jeśli korzystasz np. z Windows Media Playera, możesz wyłączyć tylko DVD Makera i Media Center.
Gry - Nie gram w gry oferowane przez Windows 7, więc wyłączyłem wszystkie, włącznie z podkategorią "Gry internetowe".
Internet Explorer 8 - Używam innej przeglądarki, więc IE8 nie jest mi potrzebna.
Platforma gadżetów systemu Windows - Nie korzystam z gadżetów, więc mogę je śmiało wyłączyć.
Składniki komputera typu Tablet - Mam zwykłego laptopa, bez ekranu dotykowego. Funkcje przeznaczone dla tabletów są zbędne.
Klient Telent - Służy do wykonywania połączeń z innymi komputerami za pomocą protokołu telent.
Windows Media Center - Umożliwia uruchomienie nakładki multimedialnej Media Center pozwalającej na wygodny dostęp do multimediów w trybie sterowania pecetem za pomocą pilota.
Usługi drukowania i zarządzania dokumentami - Usługi służące do wykonywania wydruków i obsługi urządzeń drukujących oraz skanujących. Zbędne jeśli nie drukujemy z naszego komputera.
Usługi XPS - Funkcje związane z tworzeniem i odczytywaniem mało popularnych plików XPS (odpowiednik formatu PDF przygotowanych przez Microsoft).
Wyłączenie funkcji nie powoduje, że są one usuwane z dysku i w ten sposób nie zwiększymy wolnego miejsca na komputerowym "twardzielu". Funkcje wyłączone można później z powrotem włączyć, dlatego system nie może ich całkowicie usunąć. Warto jednak wyłączyć te funkcje, których nie używamy, ponieważ uwolnimy nieco zasobów systemowych - nie będą one działać w tle jako procesy, które i tak są nam niepotrzebne. Po wyłączeniu funkcji będziesz musiał ponownie uruchomić komputer (u mnie jest włączonych 5 funkcji).

5. Wyłączamy UAC. Mechanizm kontroli konta użytkownika (User Accont Control) Usługa działa w tle i monitoruje czynności wykonywane przez użytkownika, oraz wyskakujące komunikaty dotyczące potwierdzeń. W znacznym stopniu obciąża peceta.
Wciskamy kombinację klawiszy na klawiaturze Windows+R w pole Otwórz wpisujemy msconfig i wybieramy ok. W nowym oknie przechodzimy na zakładkę Narzędzia
i zaznaczamy Zmiana ustawień funkcji Kontrola konta użytkownika... i dajemy uruchom.
Przesuwamy suwak na sam dół, aby wyłączyć UAC. Aby zakończyć wprowadzenie zmian klikamy ok i restartujemy komputer.

6. Niepotrzebne programy podczas uruchamiania ( jeżeli jesteśmy świeżo po formacie ten punkt zostawcie na sam koniec, po zainstalowaniu wszystkich potrzebnych wam programów)
Najczęstszą przyczyną wolnego uruchamiania każdego systemu operacyjnego, jest długa lista aplikacji startujących wraz z nim. Do pamięci ładowane są programy antywirusowe, firewalle, narzędzia do robienia kopii zapasowych, monitory aktualizacji i inne. Działając w tle zajmują miejsce w pamięci i zużywają moc procesora. Na pewno wiele z nich można bez obawy wyłączyć.
Krok 1. Otwórz menu startowe i w pole Uruchom wpisz polecenie msconfig i wciśnij [ENTER]
Krok 2. Przejdź na zakładkę Uruchamianie.
Wyszukaj narzędzia uruchamiane podczas startu windowsa, które nie są ci potrzebne. Usuń zaznaczone pola widoczne z lewej strony każdego z nich. Kliknij Zastosuj i OK. Aby zmiany odniosły skutek wymagane jest ponowne uruchomienie systemu.

7. Wykorzystanie wszystkich rdzeni podczas startu Systemu Windows.
Sposobem na zwiększenie prędkości uruchamiania może być również wykorzystanie wszystkich rdzeni procesora. Dotyczy to oczywiście jedynie maszyn wyposażonych w procesory wielordzeniowe.
Krok 1. W pole Wyszukaj programy i pliki wpisz polecenie msconfig. Wciśnij [ENTER].
Przejdź na kartę Rozruch, i kliknij przycisk Opcje zaawansowane.
Krok 2. zaznacz opcję Liczba procesorów: a następnie z listy poniżej wybierz maksymalną liczbę (rdzeni). Kliknij OK i ponownie OK. Zrestartuj komputer, by nowe ustawienia zaczęły funkcjonować.
Uwaga system lubi robić psikusa i po wybraniu maksymalnej liczby rdzeni czasem system blokuje polowe, należy sprawdzić najlepiej w programie CPUID CPU-Z czy mamy np. włączone przy 4 rdzeniowym procesorze 4 rdzenie i 8 wątków. Jeżeli nie to wystarczy odznaczyć pole wyboru (zaawansowane opcje rozruchu "liczba procesorów" restart PC ) i ponownie wybrać maksymalną liczbę rdzeni.

8. Start bez GUI.
Niewielkie zmniejszenie czasu uruchamiania można uzyskać wyłączając ładowanie podczas startu grafiki ekranowej. Zamiast niej na monitorze będzie widać wyświetlane tekstowo informacje o wykonywanych operacjach. Aby to zrobić w uruchom wpisz msconfig, przejdź na kartę Rozruch i zaznacz pole Rozruch bez interfejsu GUI.

9. Ekstremalnym sposobem na przyspieszenie uruchamiania systemu operacyjnego jest wyłączenie procedury logowania do systemu. Wprawdzie zmniejsza to bardzo poziom bezpieczeństwa ale pozwala zyskać kilka dodatkowych sekund. Metodę tę można polecić jedynie osobom, które same korzystają z komputera, w przeciwnym razie lepiej z niej zrezygnować. Po jej zastosowaniu nie będzie trzeba wprowadzać nazwy użytkownika i hasła, by uruchomić komputer.
Krok 1. Wciśnij kombinację klawiszy WIN i R. Na ekranie pojawi się okno Uruchamianie. Wpisz polecenie control userpasswords2 i wciśnij ENTER.
Krok 2. Przejdź na kartę Użytkownicy i usuń zaznaczenie z pola " Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło" Kliknij przycisk OK.
Krok 3. Wpisz hasło do konta użytkownika i powtórz je w polu poniżej. Zaakceptuj dane przyciskiem OK i zamknij kolejne klikając OK.

10. Wyłączenie usług.
Usługi działają w tle , które obciążają procesor oraz RAM naszego peceta. Dlatego warto wyłączyć te spośród niech, które uznamy za niepotrzebne ( jeśli ktoś jest świeżo po formacie to polecam ten punkt zostawić na sam koniec i zainstalować nam wszystkie potrzebne programy, ponieważ zainstalowanie programu np. Adobe Reader dodaje nam usługe "automatycznej aktualizacji", która nam nie jest w niczym potrzebna i można ją śmiało wyłączyć.
Krok 1. W pole Wyszukaj programy i pliki, wpisz services.msc i wciśnij [ENTER].
Krok 2. Odszukaj na liście i kliknij dwukrotnie usługę, którą chcesz wyłączyć przyciskiem Zatrzymaj wyłącz usługę, jeżeli działa. Z listy Typ uruchomienia wybierz Wyłączony. Jeżeli nie masz stuprocentowej pewności czy usługa nie jest potrzebna wybierz Ręczny Kliknij przycisk OK.
Lista usług do wyłączenia :
-Adobe Acrobat Update
-Bufor wydruku
-Creative Audio Engine Licensing Service
-Defragmentator dysków
-Host systemu diagnostyki
-Kompozycje
-Odnajdywanie SSDP
-Pliki trybu offline
-Pomoc IP
-Propagacja certyfikatu
-Przeglądarka komputera
-Publikacja zasobów odnajdowania funkcji
-Rejestr zdalny
-Routing i dostęp zdalny
-Serwer
-Telefonia
-Udostępnianie połączenia internetowego (ICS)
-Usługa Aparat kopii zapasowej na poziomie bloku
-Usługa Asystent zgodności programów
-Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne
-Usługa obsługi Bluetooth
-Usługa raportowania błędów systemu Windows
-Usługa udostępniania w sieci programu Windows Media
-Usługa wprowadzania na komputerze typu Tablet
-Usługa zasad diagnostyki
-Usługi pulpitu zdalnego
-WebClient
-Windows Defender
-Windows Search
-Windows Image Acquisition (WIA)
-Windows Search
-Windows Update
-Zapora systemu Windows - jeśli posiadamy dobre zabezpieczenie antywirusowe
-Zasady usuwania karty inteligentnej
-Autokonfiguracja sieci WLAN
-Klient śledzenia łączy rozproszonych
-Pomoc TCP/IP NetBIOS
-Protokół uwierzytelniania rozszerzonego (EAP)

11. Bez pliku wymiany - Jeżeli twój komputer ma zainstalowane 4 lub więcej GB pamięci operacyjnej.
Krok 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Komputer i wybierz Właściwości. Kliknij Zaawansowane ustawienia systemu, przejdź na kartę Zaawansowane i wybierz przycisk Ustawienia w sekcji Wydajność.
Krok 2. Na karcie Opcje wydajności klikamy na zakładkę zaawansowane, później na Zmień w sekcji Pamięć wirtualna. Usuń zaznaczenie z opcji Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków. Plik wymiany zostanie wyłączony całkowicie po wybraniu opcji Bez pliku stronicowania. Na koniec kliknij przycisk Ustaw i uruchom ponownie komputer.
12-13. Odzyskaj miejsce po kopiach systemu.
Wyłączenie funkcji odzyskiwania systemu nie przyspieszy w sposób bezpośredni działania komputera ale zaoszczędzi miejsce na dysku. Dodatkowa przestrzeń może być na przykład wykorzystana przez plik wymiany, a to spowoduje wzrost wydajności peceta z małą ilością RAMu.
Jeżeli nie obawiasz się awarii systemu i utraty danych wyłącz przywracanie.
Krok 1. Otwórz okno właściwości systemu i kliknij łącze Ochrona systemu widoczne z lewej strony. Wybierz przycisk Konfiguruj na karcie Ochrona systemu oraz Dysk C (system).
Krok 2. Zaznacz opcję Wyłącz ochronę systemu, kliknij OK i potwierdź zamiar wyłączenia przyciskiem Tak.

12-13. Dostosuj punkty przywracania
Jeżeli nie chcesz całkowicie wyłączać funkcji przywracania systemu możesz jedynie zmniejszyć miejsce zajmowane przez kopie bezpieczeństwa. W tym celu, w oknie Ochrona systemu pozostaw domyślny wybór opcji i za pomocą suwaka zmniejsz maksymalną przestrzeń, jaka może być wykorzystana na zapis punktów przywracania.
14. Zmniejsz opóźnienie podglądu miniatur i pulpitu.
Przydatną funkcja interfejsu Windows jest podgląd uruchomionych programów umieszczonych na pasku zadań. Po umieszczeniu kursora myszy nad ikona programu, na ekranie pojawia się miniaturka z podglądem okna. Wyświetlanie tych miniatur jest jednak włączane z opóźnieniem. Podobnie działa podgląd pulpitu Zlikwiduj niepotrzebne opóźnienia.
Krok 1. Wciśnij kombinacje klawiszy Windows+R w oknie wpisz regedit Uruchom edytor rejestru. Otwórz kolejno następujące klucze:
HKEY_CURRENT_USER, ControlPanel i Mouse. Odszukaj w prawej części okna i otwórz klucz MouseHoverTime
Krok 2. kliknij dwa razy na w/w klucz i zmniejsz domyślną wartość. Zamiast 400 wpisz na przykład 100 (czas podawany jest w milisekundach)
Aby przyspieszyć działanie Aero Peek otwórz klucze:
HKEY_CURRENT_USER, Software, Microsoft, Windows, CurrentVersion, Explorer, Advanced.
Kliknij prawym przyciskiem myszy na Advanced i z w prawej części okna, wybierz Nowy i Wartość Dword 32-bitowy.
W utworzonym kluczu nadaj mu nazwę DesktopLivePreviewHoverTime i wciśnij ok.
Uzupełnij pole wartości liczbą 3000. Definiowanie krótszego czasu nie ma sensu bo może powodować przypadkowe wyświetlanie zawartości pulpitu. Kliknij OK, zamknij edytor rejestru i zrestartuj komputer.
15. Zmniejsz opóźnienie wyświetlania menu
Zwłoka w wyświetlaniu nie dotyczy tylko miniatur. Podobnie skonfigurowane jest otwieranie menu. Zmień odpowiednią opcję, a menu będzie się pojawiało na ekranie natychmiast po kliknięciu.
Krok 1. Uruchom edytor rejestru i otwórz kolejno klucze: HKEY_CURRENT_USER, Control Panel, Desktop. Odszukaj w prawej części okna i otwórz wartość MenuShowDelay.
Krok 2. Wpisz nową daną wartości. Im mniejsza, tym szybciej będzie działało menu. Nie używaj jednak 0. Będzie ci trudno po nim poruszać. Wpisz 1. Kliknij OK, zamknij edytor rejestru i zrestartuj komputer.
16. wyłaczyć komunikaty "Centrum akcji"
1. Kliknąć w "menu Start" i wybrać "Panel sterowania".
2. Następnie kliknąć w pozycję "System i zabezpieczenia".
3. Teraz klikamy w "Centrum akcji".
4. Po lewej stronie okna wybieramy opcję "Zmień ustawienia Centrum akcji".
5. Teraz w sekcjach dotyczących zabezpieczeń i konserwacji możemy odznaczyć irytujące nas i zbędne komunikaty.
6. Po dokonaniu zmian zatwierdzamy swój wybór klikając w "OK".
17. Przyspieszenie otwierania folderów.
Windows 7 jest tak skonstruowany, że eksplorator windows przeszukuje zasoby sieciowe i identyfikuje urządzenia podłączone do komputera. W efekcie, otworzenie jakiegokolwiek folderu może potrwać dłużej niż byśmy chcieli. Jest to niepotrzebne dla osób, które nie korzystają z sieci.
Wyłączamy sprawdzanie udostępnionych zasobów:
Otwieramy START i w wyszukuj programy i pliki wpisujemy “regedit“. Uruchamiamy edytor rejestru.
Przechodzimy kolejno : [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced] i tworzymy nowy klucz klikając prawym przyciskiem myszy na Advanced -> wybieramy Nowy o wartości typu DWORD 32-bitowy i nadajemy mu nazwę nonetcrawling .
Powstały klucz otwieramy podwójnym kliknięciem i w polu “Dane wartości” wpisujemy 1.
18. Wyłączamy sprawdzanie aktywnych urządzeń podłączonych do komputera:
Otwieramy ponownie edytor rejestru i idziemy do gałęzi [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\stisvc]
Odnajdujemy klucz o nazwie “Start“, klikamy dwukrotnie i zmieniamy wartość na 4. Jeżeli już mieliśmy 4, tym lepiej dla nas, zamykamy rejestr.
19. Sprawdzanie ilości zainstalowanych systemów.
W Windows 7 znajduje się funkcja, która sprawdza ilość zainstalowanych systemów. Jest to zupełnie niepotrzebne, jeżeli używamy tylko i wyłącznie jednego. Dzięki tej funkcji, system może ładować się nieco wolniej, ale możemy to stwierdzić dopiero po wyłączeniu tej funkcji i własnej obserwacji.
Otwieramy START i na menu “Komputer” klikamy PPM -> Właściwości -> Zaawansowane ustawienia systemu.
W nowym okienku przechodzimy do zakładki “Zaawansowane” i w sekcji “Uruchamianie systemu” włączamy “Ustawienia“.
Obok opcji “Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych” wpisujemy wartość 0, zamiast 30. Zatwierdzamy zmiany.
20. Indeksowanie.
Warto wyłączyć indeksowanie plików w Windows 7. Podczas bezczynności, dysk nie będzie pracował, a system ogólnie zyska na wydajności.
Wchodzimy w START -> Komputer. Wybieramy partycję i klikamy PPM -> Właściwości.
Na samym dole odznaczamy pole „Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami” i zatwierdzamy zmiany.
Możemy to zastosować do każdego dysku logicznego, operacja ta może potrwać dłuższą chwilę, ale bez obaw.
21. Zwiększamy możliwość wykorzystania pamięci RAM.
Domyślnie, systemy Windows korzystają tylko z 80% pamięci. W celu zwiększenia wydajności, pozwólmy wykorzystać wszystkie nasze zasoby. W Windows XP odbywa się to w taki sam sposób. W Windows Vista prawdopodobnie też, jednak sam nie testowałem.
Otwieramy rejestr znaną nam metodą.
Udajemy się do gałęzi [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management\] i interesuje nas tylko i wyłącznie klucz “NonPagedPoolSize“.
Otwieramy go podwójnym kliknięciem i zmieniamy opcję z “szesnastkowy” na “dziesiętny”.
Mnożymy: 0,98 x 1024 x 512 (dla 512 MB RAMu). Zamiast 512 podstawiamy własną wielkość pamięci RAM w megabajtach. Gdy posiadamy na przykład 2GB RAM, mnożenie będzie wyglądało tak: 0,98 x 1024 x 2048.
0,98 – ilość pamięci RAM (w procentach), która ma zostać wykorzystana. Gdy chcemy, aby system używał tylko 50% pamięci, mnożymy jako 0,50.
1024 – jednostka w KB.
512 – ilość pamięci RAM w megabajtach.
Wpisujemy wynik do klucza, który pomnożyliśmy (jako dziesiętny) do przecinka, zapisujemy i uruchamiamy komputer.
22. Przenosimy pliki systemowe do pamięci RAM.
Takie przeniesienie przyspieszy odczyt plików systemowych i zwiększy ogólną prędkość systemu. Jednak, aby takie przeniesienie miało sens, ilość zamontowanej pamięci RAM powinna wynosić co najmniej 2GB.
Uruchamiamy edytor rejestru (jak powyżej) i idziemy do tej samej gałęzi co wcześniej, czyli: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management\]. Tym razem, otwieramy klucz “DisablePagingExecutive” i zmieniamy wartość z 0 na 1. klikamy na OK, zamykamy rejestr i restartujemy komputer.
Jeszcze pewne zmiany, które mogą przyspieszyć nieco komputer lub nie :
Uruchamiamy wiersz polecenia z prawami administratora w dowolny sposób. Możemy poprzez menu START i wpisanie w polu wyszukiwania “cmd“.
Wpisujemy komendę “fsutil behavior set memoryusage 2” i zatwierdzamy enterem.
Uruchamiamy komputer ponownie, aby zmiana została wprowadzona. Aby sprawdzić, czy aby na pewno została ustawiona tak, jak chcieliśmy, musimy ponownie otworzyć wiersz polecenia z prawami administratora, wpisać tym razem “fsutil behavior query memoryusage 2” i potwierdzić enterem.
Jeżeli chcemy wrócić do standardowych ustawień wpisujemy “fsutil behavior set memoryusage 1“, ponieważ 1 to domyślna wartość.
Jeszcze jedno :
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters] "EnablePrefetcher"=dword:00000005
Ustawienie domyślne windowsa 7 tego parametru jest na 3, natomiast 5 tak jak w tym systemie jest dość popularne w wielu tweakach rejestru, jednak nigdzie nie jest to udowodnione że system działa szybciej. Najbardziej popularne ustawienia tego klucza rejestru to 1,2,3,5 lub całkowite jego wyłączenie 0. Każdy musi sobie ustawić ten parametr indywidualnie (zależy to od ilosci pamieci w komputerze) i sprawdzić po restarcie jak działa system pod obciążeniem.
23. Dyski bez nadzoru:
System Windows cały czas sprawdza ilość miejsca na dysku jaka nam pozostała, ta funkcja jest zbędna. W takim przypadku spokojnie możemy wyłączyć tą funkcje:
Krok 1. Uruchamiamy Edytor rejestru, wciskając kombinacje klawiszy na klawiaturze WINDOWS+R. W pole Owtórz wpisujemy regedit i klikamy ok.
.
Krok 2. W oknie edytora rejestru rozwijamy kolejno klucze : HKEY_CURRENT_USER, SOFTWARE, Microsoft, Windows, CurrentVersion, Policies - klikamy prawym przyciskiem myszy na Policies. Z menu wybieramy Nowy Klucz i Wartość DWORD 32-bitowa. Klikamy na nowo utworzony obiekt i nadajemy mu nazwę NoLowDiskSpaceCheck
Krok 3. Klikamy dwa razy na dodany przez nas klucz, następnie w pole wartości wpisujemy 1 i klikamy OK. Restartujemy Komputer.
24. Zbędny asystent :
Krok 1. Wciskamy kombinacje klawiszy Windows+R w oknie wpisujemy gpedit.msc otwiera się okno EDYTOR LOKALNYCH ZASAD GRUPY.
Krok 2. W oknie Edytora przechodzimy kolejno przez foldery Konfiguracja komputera, Szablony administracyjne, Składniki systemu Windows, Zgodność aplikacji.
Po prawej stronie okna wyświetlona zostaje lista ustawień Windows związanych z kompatybilnością programów.
Krok 3. Klikamy dwukrotnie na nazwę Wyłącz aparat zgodności aplikacji - zostaje wyświetlone okno, w którym zaznaczamy opcje (Włączone), aby uruchomić blokadę działania mechanizmu asystenta kompatybilności.
Dajemy Zastosuj i na koniec OK.
Robimy podobnie tak samo z Wyłącz Asystenta zgodności programów, oraz Wyłącz aparat zgodności funkcji SwitchBack.
Po wprowadzeniu zmian powinniśmy zobaczyć :
Na koniec zamykamy okno i restartujemy peceta.
25. Wyłączenie dźwięków.
Kolejnym spowolnieniem windowsa podczas startu jak i jego zamknięcia jest odtwarzanie dźwięku, powinniśmy wyłączyć te dźwięki:
1. Wciskamy kombinacje klawiszy WIDNOWS+R w oknie wpisujemy mmsys.cpl przechodzimy na zakładkę dźwięki i z listy Schemat dźwięków wybieramy brak dźwięków, oraz odznaczamy Odtówrz dźwięk Windows - Autostart. Dajemy zastosuj i na koniec ok.
26. Szybsze menu:
1.Uruchamiamy regedit następnie klikamy na HKEY_CURRENT_USER, Control Panel i Deskop. Otwieramy wartość MenuShowDelay i zmieniamy wartość np na 100. Klikamy ok i zamykamy edytor.
27. Wyłączamy powiadomienia :
Wyskakujące na pasku zadań powiadomienia zwierające informacje z systemu oraz różnych aplikacji nie stanowią obciążenia dla systemu, ale przeszkadzają w pracy.
Krok 1. Wciskamy kombinacje klawiszy Windows+R wpisujemy regedit i kolejno otwieramy klucze HKEY_CURRENT_USER, SOFTWARE, Microsoft, Windows, CurrentVersion, Policies I Expoler. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Explorer. Z menu wybieramy Nowy i Wartość DWORD 32-bitowa, klikamy na nowo utworzony obiekt i nadajemy mu nazwę TaskbarNoNotification Następnie otwieramy utworzoną
przez nas wartość i w pole Dane wartości wpisujemy 1 klikamy OK i zamykamy rejestr, na koniec restartujemy peceta.
28. Bez podglądu miniatur np zdjęć.
1.Klikamy na Mój komputer z zakładki u góry Organizuj wybieramy opcje folderów i wyszukiwania. W nowym oknie przechodzimy na zakładkę Widok i z listy zaznaczamy Zawsze pokazuj ikony, nigdy miniatury.
29. Lepszy plik hibernacji:
Krok 1. Wciskamy kombinację klawiszy Windows+R w oknie wpisujemy cmd otwiera sie okno trybu poleceń, gdzie wpisujemy w nim komendę powercfg -h -size %60 klikamy enter. Powoduje ona zmniejszenie pliku hib. do 60 procent.
30. Szybkie zamykanie aplikacji : podczas zamykania systemu Windows, który kończy pracę różne aplikacje działających w tle, czasami programy te przestają odpowiadać i Windows zwleka wtedy z ich wyłączeniem. Jeśli chcemy skrócić czas trwania tej procedury musimy zmodyfikować rejestr.
Krok 1. Uruchamiamy Edytor rejestru, następnie rozwijamy kolejno klucze HKEY_CURRENT_USER, Control Panel, Deskop. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Deskop i wybieramy Nowy - Wartość DWORD 32-bitowa. W nowej wartości nadajemy nazwę WaitToKillAppTimeout
Krok 2. Następnie otwieramy ją dwukrotnym kliknięciem i w Dane wartości wpisujemy 2000 aby aplikacje były zamykane juz po 2 sekundach, klikamy OK zamykamy rejestr i restartujemy peceta.
31. Zamknięcie bez opóźnień: ( czyli szybsze zamykanie usług oraz czyszczenie pliku wymiany) podczas zamykania Systemu Windows.
Krok 1. Uruchamiamy Edytor Rejestru i kolejno rozwijamy klucze HKEY_CURRENT_USER, Control Panel i potem Deskop. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Deskop i dajemy Nowy Wartość DWORD 32-bitowa, w nowej wartości nadajemy nazwę AutoEndTasks następnie otwieramy ją i w Dane wartości wpisujemy 1 Klikamy OK.
Krok 2. Teraz otwieramy klucze HKEY_LOCAL_MACHINE, SYSTEM, CurrentControlSet, Control. Następnie otwieramy wartość klucza poprzez dwukrotnym kliknięciem myszy na WaitToKillSeviceTimeout i zmieniamy Dane wartości na 2000
Krok 3. Teraz jeszcze [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management\]. klikamy na klucz ClearPageFileAShutdown i w Dane wartości wpisujemy 0 dajemy ok i restartujemy komputer.
Na koniec : (jeśli ktoś zainstalował windowsa w wersji angielskiej)
Windows 7 Ultimate po polsku
W menu Start przejdźmy do All programs i Windows Update. Następnie sprawdźmy, czy są nowe aktualizacje klikając łącze Check for updates. Po chwili narzędzie sprawdzi, jakie aktualizacje dostępne są dla systemu. Po prawej stronie okna klikamy łącze 34 optional updates are available. Na liście pakietów językowych odszukujemy i zaznaczamy Polish Language Pack, klikamy OK i Install updates.
Windows Update pobierze i zainstaluje teraz polski pakiet językowy.
Po zakończeniu instalowania polskiego języka, w menu Start przechodzimy do Control Panel i Change display language. W nowym oknie przechodzimy do zakładki Keyboards and Languages i z listy Choose a display language wybieramy polski. Na koniec uaktywnimy polski język dla ekranu uruchamiania i logowania. W tym celu przechodzimy na zakładkę Administrative i w wyświetlonym okienku informacyjnym zgadzamy się na
zastosowanie języka, klikając Apply. Na wspomnianej zakładce wywołujemy kolejne okno przyciskiem Copy settings, a następnie zaznaczamy opcje Welcome screen and system accounts oraz New user accounts. Operację spolszczania systemu kończymy klikając OK i uruchamiając ponownie komputer.
gameplayPOL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz