piątek, 30 sierpnia 2013

Jak wykonać i do czego służy ping?

Jeżeli masz problemy z dostępem do internetu, albo połączenie z internetem działa bardzo wolno, router co jakiś czas zacina się warto skorzystać z polecenia ping, które w wielu przypadkach potrafi zdiagnozować problemy z internetem. W tym poradniku dowiesz się do czego jest wykorzystywane polecenie ping, oraz jak interpretować wyniki polecania ping.

polecenie pingflickr, kaoticsnow

Polecenie ping sprawdza czy komputer host, może nawiązać połączenie z siecią TCP/IP – czyli inaczej mówiąc możemy zobaczyć, czy pomiędzy dwoma komputerami występuje połączenie. W zależności od tego na jaki adres IP wysyłane jest polecenie ping, będziemy mogli zdiagnozować czy przyczyną problemów z dostępem do internetu jest router, a może uszkodzona karta sieciowa, lub nasz usługodawca internetowy.


1. Aby skorzystać z polecenia PING, należy przejść do menu start -> uruchom i wpisać polecenie cmd, aby uruchomić wiersz poleceń systemu Windows:

2. W kolejnym kroku wpisujemy polecenie ping, które chcemy wykonać np: ping 192.168.1.1

3. W wyniku otrzymamy informację postaci Odpowiedź z 192.168.1.1 bajtów=32 czas<1ms TTL =64, która pokazuje opóźnienie związane z wysyłaniem/odbieraniem pakietów dla konkretnego miejsca w sieci, a także informację o liczbie utraconych pakietów.


Jeżeli czasy oczekiwania na pakiety ms, będą stosunkowo duże (rzędu 300ms i większe) oznacza to, że albo posiadamy zbyt przeciążone łącze (np. łącze osiedlowe, z którego w tym samym czasie korzysta wielu użytkowników), albo serwer z którym chcemy nawiązać połączenie jest za bardzo obciążony.


Warto wykonywać polecenie ping do różnych miejsc w sieci i porównywać ze sobą – w ten sposób nabierzemy większego przekonania co może być przyczyną usterki.


Polecenie ping, ma różne opcje z którymi można go używać:
-n, określa liczbę pakietów do wysłania

-l, określa rozmiar pakietu do wysłania (domyślnie 32bajty)

-t, wysyłanie pakietów bez przerwy (aby zatrzymać naciskamy ctrl+c)

Najprzydatniejszą opcją, z której warto korzystać jest -t, czyli ciągłe wysyłanie pakietów ping, zamiast domyślnych czterech.


Aby wyeliminować problem związany z uszkodzeniem karty sieciowej wykonajmy polecenie ping 127.0.0.1, jeżeli liczba pakietów wysłanych i odebranych będzie taka sama oznacza to, że karta sieciowa jest sprawna.


Aby wyeliminować problem związany z zapychającym się routerem (zbyt mała ilość pamięci RAM, słaby procesor itp…) należy wykonać polecenie ping na adres IP routera np. ping 192.168.1.1 -t

Specjalnie użyłem tutaj przełącznika “-t”, aby w dłuższym okresie czasu prześledzić, czy przypadkiem nie otrzymamy komunikatu “host docelowy jest nieosiągalny”, lub “upłynął limit czasu żądania”. W przypadku komunikacji z routerem czasy oczekiwania powinny być stosunkowo małe (zazwyczaj mniejsze od 15ms).


Jeżeli będziemy mieli pewność, że z routerem wszystko jest w porządku sprawdźmy komunikacje z bramą dostawcy internetowego – tutaj również wykonamy polecenie ping z przełącznikiem t np. ping 82.15.XXX.X -tJeżeli w tym miejscu będziemy mieli komunikaty związane z tym, że “upłynął limit czasu żądania” oznacza to problemy po stronie dostawcy internetowego. Podsumowując za pomocą polecenia ping sprawdzamy, czy nasz komputer komunikuje się z innymi komputerami w sieci – warto tutaj sprawdzić komunikację zarówno z routerem, bramą usługodawcy internetowego, oraz dowolnym serwisem internetowym.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz