piątek, 30 sierpnia 2013

Ustawienie liczby procesorów, które mają być użyte przez system Windows.

W systemie Windows została zaszyta funkcja Numproc, pozwalająca ograniczyć liczbę procesorów wykorzystywanych przez system Microsoft Windows. W ten sposób możemy wymusić na systemie korzystanie z określonej liczby procesorów i dokonać diagnostyki dotyczącej wydajności i problemów związanych z dostępnymi procesorami.


 W systemach Windows istnieje wiele przełączników, umożliwiających ustalenie w jaki sposób system ma zostać uruchamiany – począwszy od opcji odpowiedzialnej za wymuszenie standardowego trybu VGA, włączenie debugera jądra, a także modyfikację liczby procesorów użytych przez Windows. W tym poradniku zajmiemy się przełącznikiem określającym liczbę użytych procesorów przez system, czyli NUMPROC/.

1. Aby określić liczbę procesorów, które mają zostać uaktywnione podczas kolejnego startu systemu przechodzimy do menu start -> uruchom i wpisujemy polecenie: msconfig

2. Przechodzimy do zakładki Boot.ini i klikamy przycisk Opcje zaawansowane, pojawi nam się okienko, w którym będziemy mogli określić wartość przełącznika NUMPROC:


3. W zależności od ilości rdzeni naszego procesora będziemy mogli ustalić odpowiednią liczbę : w przypadku procesorów dwurdzeniowych możemy pokusić się o korzystanie wyłącznie z jednego rdzenia. Domyślnie podczas startu systemu powinny być wykorzystywane wszystkie rdzenie – jeżeli jednak chcemy to wymusić (być pewnym, że tak właśnie jest) możemy zaznaczyć w tej opcji maksymalnie dostępną liczbę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz